Портал:Театар/Дали знаете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  • ... дека драмата Македонска крвава свадба од Војдан Чернодрински за прв пат е изведена на 7 ноември 1900 во театарот „Славјанска беседа““ во Софија?
  • ... дека кабуки е традиционална форма на јапонски театар која прикажува историски, романтични и љубовни драми со придружба на музика во кои женските улоги обично ги играат мажи?
  • ... дека Елизабет Тејлор своето деби пред лондонската публика го направила во театарот Викторија Палас, обновувајќи ја улогата во драмата Малите лисици од Лилијан Хелман?