Портал:Спорт/Избрана статија/2009/јули

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
09confedcupteams.png

Куп на конфередарации 2009 — осмиот куп на конфедерации кој се одржал во Јужна Африка од 14-28 јуни 2009 година како претходник на светското првенство во истата земја следната година. Ждрепка се одржала на 22 ноември 2008 во Сандтон Спогодбениот Центар во Јоханесбург. Отворачкиот натпревар се одиграл на Кока Кола Паркот во Јоханесбург. Првото место на турнирот го освоила репрезентацијата на Бразил која ја одбраниа титулата од 2005 година, победувајќи ја репрезентацијата на САД со 3-2 во фианлето. Прочитајте повеќе