Портал:Спорт/Избрана слика/2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Избрани слики се оние слики на порталот:Спорт се оние за кои корисниците на Википедија ги сметаат за најквалитетни и најинтересни. Покрај едукативната и енциклопедиска содржина, сликата треба да има и уметничка вредност и да соодветствува со актуелните настани. Избраната слика мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на избраната слика потребно е на страницата за разговор да предложи слика која ќе биде ставена во увид за гласањето. Предлагачот на сликата потребно е да наведе и текст како опис на сликата која доколку биде избрана ќе биде наведен и текстот.

Гласањето се одвива така што секој може да го даде својот глас користејќи ги предлошките: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. При сумирањето на гласовите во предвид се земаат само гласовите на регистрираните корисници. Гласањето завршува последниот ден од месецот во 24 часот.

декември ноември
Peugeot 206 WRC.jpg
Јусо Пикалисто, возејќи Пежо 206 на трка од светското рели првенство


Gymnastics brokenchopstick.jpg
Изведба на коњ со рачки


октомври септември
Badminton Semifinal Pan 2007.jpg
Бадминтонски натпревар во двојки


Firstbasketball.jpg
Првото кошаркарско игралиште, Универзитет Спрингфилд, Спрингфилд, САД


август јули
NewWaterPoloBall.JPG
Топка за играње ватерполо


Horseracing Churchill Downs.jpg
Јавач на тркачки коњ за време на трка


јуни мај
Golfball.jpg
Голф топче, веднаш до дупката


Giro d'Italia Amsterdam – Gilberto Simoni.jpg
Гилберто Симони вози на хронометар на Трката околу Италија


април март
Pankratiasten in fight copy of greek statue 3 century bC.jpg
Старогрчки борачи


Rubens Barrichello and Jenson Button 2009 Japan.jpg
Рубенс Барикело пред својот тимски колега Џенсон Батон на трката за големата награда на Јапонија во 2009


февруари јануари
2009-11-23-IMG 8560-Olympic Torch Closeup.jpg
Олимпискиот факел за Зимските олимписки игри 2010 во Ванкувер


Lance hohaia running into the defence (rugby league).jpg
Ленс Хохаја ја пробива противничката одбрана