Портал:Религија/Избрана личност/2010/октомври

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aleister Crowley 1929.jpg

Алистер Кроули (1875 — 1947) — британски окултист, писател, планинар, поет и јоги. Бил важен член на неколку окултни организации, вклучувајќи ги Златна зора, A∴A∴ и Ordo Templi Orientis (O.T.O.).

Алистер Кроули темелно ги проучувал окултните науки. Добро ја познавал астрологијата и системите на И Чинг, потоа еврејската Кабала, геомантијата. Бил добар шахист, а самиот изјавил дека научил да игра шах на шест години. Планинарењето го користел како лек против астмата.

Денес е најпознат по неговите окултни текстови, посебно „Книга на законот“, главниот свет текст на телемата. Стекнал лош глас за време на животот и бил наречен „најпорочен човек на светот“. Прочитајте повеќе