Портал:Папа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
уреди   

ПАПСТВО

Emblem of the Papacy SE.svg

Папата е врховен свештеник на римокатоличката црква. Папа е римокатолички бискуп по ранг на патријарх на Рим, поглавар на Римокатоличката црква и Гркокатоличката црква (унијати), како и Коптокатоличката црква.

Титулата на папата се определува како: „Бискуп на Рим, намесник на Исус Христос, кнез на апостолите, наследник на Свети Петар, врховен свештеник на целата црква, примус Италија, надбискуп и митрополит на Римската покраина, на суверената држава Ватикан, и слуга на Божјите слуги“. Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана статија

Façade du Palais des Papes.jpg

Авињонско папство е периодот во историјата на римокатоличката црква од 1305 до 1378, кога папска престолнина бил градот Авињон во Франција. Францускиот крал Филип IV убавиот успеал да се наметне при изборот на францускиот кардинал Климент V за папа и да ја папаската столица во Авињон. Во тој период, папаството и францускиот кралски двор соработувале до 1342, а потоа следувало силно влијние на францускиот двор до 1378. Во 1378, папата повторно се преселил во Рим, но тогаш настанала поделба и дошло до Западната шизма (1378-1417). Прочитајте повеќе

уреди   

Избрана слика

Papi pogrebani vo Sv.Petar vo Rim.jpg
Список на папаите погребани во базиликата Свети Петар во Рим.


уреди   

Избрана биографија

Leon IX.jpg

Папа Лав IX (лат. Leo PP. IX), познат и како Бруно Егисхејм-Драгсбург (германски:Bruno von Egisheim-Dagsburg)(роден на 21 јуни 1002 во Егисхејм, Елзас - починал на 19 април 1054 во Рим) бил римски папа од 12 февруари 1049 до 19 април 1054. Во католицизмот, тој е светец и неговиот празник се празнува на 19 април. Тој е историски најголемиот германски папа во Средниот век. Во негово време дошло до Големиот раскол помеѓу источната и западната црква. Прочитајте повеќе

уреди   

Дали сте знаеле...

уреди   

Поврзани портали

уреди   

Папство на останатите вики проекти...

Викивести
(англиски)
Викицитат
(англиски)
Викиризница
(англиски)
Викиизвор
(англиски)
Викикниги
(англиски)