Портал:Окултизам/Вовед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Pentagram (Levi).jpg

Окултизам потекнува од латинскиот збор occultus што значи таен или скриен. Окултизам всушност претставува окултна наука т.е., "таинствена наука" за натсетилните појави како на пример: спиритизам, хиромантија, астрологија, теозофија.