Портал:Океанија/Дали знаете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  • ... дека името на островската група Меланезија во превод од старогрчки значи црни острови?
  • ... дека Мауна Кеа е највисоката планина на светот. Се наоѓа на островот Хаваи и е висока 4,250 m над морското ниво, но и околу 6,000 m под морското ниво со што нејзината висина изнесува на 10,000 m?
  • ... дека Науру е единствената држава во светот којашто нема официјален главен град?