Портал:Мечувалство/Избрана статија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мечување — Пекинг 2008

Натпреварите во мечување на Летните олимписки игри 2008 се одржуваат во периодот од 9 август до 17 август во Националниот собирен центар во Пекинг. Натпреварите се состојат од турнир со единечна елиминација. Тие се одржуваат во следниве дисциплини:

Двајцата поразени во полуфиналето ќе се мечуваат за бронзениот медал. Земјата-домаќин има право да влезе со 8 мечувалци, и да ги распореди индивидуално и по екипи како што сака: така, може да постави екипи, или да нема екипи и да постави само поединечни мечувалци. Неискористените места на земјата-домаќин ќе бидат пополнети по одлука на Тројната комисија (МОК, НОК, ФИЕ). (Повеќе...)