Портал:Босна и Херцеговина/Selected biography

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ZdravkoColic.JPG

Здравко Чолиќ (српски: Здравко Чолић, босански: Zdravko Čolić) (роден 30 мај, 1951 во Сараево, Југославија) е босанско-српски поп-пејач, популарен ширум цела бивша Југославија. Уште од мали нозе Чолиќ покажал интерес за музиката е се запишал во школскиот хор, кој изведувал јавно за празници. Неговата прва група била Амбасадори, во која влегол во 1969 и останал две и пол години. Таму го запознава Корнелије Ковач, влијателна личност во музичките кругови, и така започнува неговиот пат кон славата. По неуспешните обиди во групата Корни, Чолиќ настапува на музички фестивал во Сараево, каде освојува трета награда.

Чолиќ бил преставник на Југославија на Евровизија 1973 со песната Гори ватра. Иако на самиот натпревар песната добила ниско место, истата станала голем хит во Југославија. Неговиот прв албум е Ти и ја во 1975. Вториот пак, насловен како Ако приђеш ближе (1977), се продал во 900,000 примероци, и од него прозлегуваат некои од најпознатите и најомилените песни. Својот врв Чолиќ го достигнува во почетокот на 1980-тите, кога бил можеби најпопуларниот музичар во Југославија. (Дознајте повеќе...)