Портал:Африка/Дали знаете

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
  • ... дека најниската температура во Африка е измерена во градот Ифран во Мароко во 1935 година и изнесувала -23 ºC?
  • ... дека во Африка има 53 држави што е најмногу во однос на другите континенти?
  • ... дека дури 8% од вестите во светот поминуваат низ Суецкиот канал?
  • ... дека во 1914 само Етиопија и Либерија биле независни држави во Африка, а сите останати биле колонии?