Портал:Архитектура/Избрана слика/2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Избрани слики се оние слики на порталот:Архитектура се оние за кои корисниците на Википедија ги сметаат за најквалитетни и најинтересни. Покрај едукативната и енциклопедиска содржина, сликата треба да има и уметничка вредност и да соодветствува со актуелните настани. Избраната слика мора да има регулирани авторски права.

Предлагачот на избраната слика потребно е на страницата за разговор да предложи слика која ќе биде ставена во увид за гласањето. Предлагачот на сликата потребно е да наведе и текст како опис на сликата која доколку биде избрана ќе биде наведен и текстот.

Гласањето се одвива така што секој може да го даде својот глас користејќи ги шаблоните: {{за}}, {{воздржан}}, {{против}} и {{коментар}}. При сумирањето на гласовите во предвид се земаат само гласовите на регистрираните корисници. Гласањето завршува последниот ден од месецот во 24 часот.

декември ноември
Dormer.jpg
Некои видови на баџи


Chersonesos Bell.jpg
Ѕвоно во Херсон, Украина


октомври септември
Library of Congress Great Hall - Jan 2006.jpg
Големата сала во Конгресната библиотека во Вашингтон


Bismarck tower Glauchau - night view (aka).jpg
Бизмарковата кула во Глаухау, Германија


август јули
Doric entablature.jpg
Дорски перваз


Egeskov Slot spejling Edit 2.jpg
Замокот Егесков на островот Фин, Данска


јуни мај
Le Stade Olympique de Montréal Nuit Arriere Edit 1.jpg
Олимпискиот стадион во Монтреал


El Gouna Turtle House R01.jpg
Куќа во форма на желка, Ел Гуна, Египет


април март
Speyer Dom BW 1.JPG
Прозорецот-тркало на Шпајерската катедрала, Шпајер, Германија


Chiang Kai-shek memorial amk.jpg
Меморијалниот центар Чанг Кај Шек, Тајпеј


февруари јануари
Denkmal für die ermordeten Juden Europas .jpg
Паметник во чест на убиените Евреи во Европа, Берлин


2002-10-26 11-15 Andalusien, Lissabon 079 Granada, Alhambra.jpg
Внатрешноста на Алхамбра