Портал:Архитектура/Избрана биографија/2010/март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Donato Bramante.jpg

Донато Браманте (1444 — 1514) — италијански архитект и еден од зачетниците на високата ренесанса во Италија. Проектирал многу згради и ја реконструирал базиликата Базиликата Свети Петар во Ватикан.

Со своите дела во Милано, најмногу е запаметен по ректоратот св. Амброзиј и црквата св. Марија. Таму Браманте создава редица проекти и конструира неколку цркви и манастири. Автор е на конструкцијата на катедралата во градот Павија, а исто така ја завршува прочуената миланска црква „Санта Марија деле Грацие“ (источниот дел).

Други познати градби, за чијашто изградба бил ангажиран се капелата во во св. Петар од Монторија (1502) и дворот Белведер во Ватикан (започнат во 1505 година). Прочитајте повеќе