Порекло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Друштво српских родословаца Порекло
големина нпр. 200px
Основана1 октомври 2012.
ЦелГенеалогија
МестоБелград
Службени јазицисрпски
Мреж. местоwww.poreklo.rs

Потекло (на српски: Порекло) — српско генеалошко општество со седиште во Белград. Основана е на 1 октомври 2012 година. Во структурите на друштвото е формиран и Српски ДНК проект, водечки проект во областа на генетичката генеалогија во Европа. Тој поттикнува соработка со научната заедница, а позната е во соработката со Етнографскиот институт САНУ, д-р Ивица Тодоровиќ и ДНК Центар за генетика.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]