Поплави во Рио де Жанеиро (2010)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Поплавите во Рио де Жанеиро претставуваат природни непогоди кои се случиле во почетокот на април 2010 година. Според последните информации (7 април), во поплавите предизвикани од поројните дождови загинале 102 лица[1], најмалку 106 биле повредени, вклучувајќи и неколку спасувачи,[2] и најмалку 1400 семејства останале без своите домови[3] а дополнителни 10.000 домови се сметаат за ризични места. [4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Rio: chuva enfraquece, mas risco de deslizamentos ainda é alto", Terra, 7 April 2010 . (португалски)
  2. "Chuva forte alaga diversos pontos do Rio e provoca mortes", O Globo, 6 April 2010 . (португалски)
  3. Brasileiro, Adriana (6 April 2010), Rio Residents Told to Stay Home as Flooding Kills 95, Bloomberg .
  4. Arnold, Adam (6 April 2010), At Least 89 Die As Record Floods Hit Rio, Sky News .
  5. Scores killed in Brazil flooding, Al Jazeera, 6 April 2010 .