Прејди на содржината

Поплави во Кина (1931)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Поплавите во Кина од 1931 година, или поплавите на реката Јангце-Хуаи од 1931 година, се случија од јуни до август 1931 година во Кина, погодувајќи ги големите градови како Вухан, Нанџинг и пошироко, што на крајот кулминираше со пробивање на насип долж езерото Гаоу на 21 август 1931 година.

Проценките за смртност варираат во голема мера. Теренското истражување на Универзитетот во Нанкинг предводено од Џон Лосинг Бак веднаш по поплавата покажа дека „150.000 луѓе се удавиле и дека оваа бројка претставува помалку од една четвртина од сите жртви во првите 100 дена од поплавата“.[1] Официјалниот извештај откри 140.000 удавени [2] и тврди дека „2 милиони луѓе загинале за време на поплавата, се удавиле или умреле од недостаток на храна“.[3] Епидемија на колера во следната година, од мај 1932 година, беше официјално пријавена дека има 31.974 смртни случаи и 100.666 случаи. [3] Иако често се појавува на списокот на катастрофи во Кина според бројот на загинати, популарната висока проценка од 3,7 до 4,0 милиони жртви е клучна за „помагањето на поплавата од 1931 година да ја обезбеди својата позиција на сензационалистичките списоци на најсмртоносните катастрофи во светот." [4]

Метеоролошки причини и физички последици[уреди | уреди извор]

Од 1928 до 1930 година, Кина беше погодена од долга суша.[5] Следната зима во 1930 година беше особено сурова, создавајќи големи наслаги од снег и мраз во планинските области. Во почетокот на 1931 година, топењето на снегот и мразот течеа низводно и пристигнаа во средниот тек на Јангце во период на обилни пролетни дождови. Вообичаено, регионот доживеа три периоди на висока вода во текот на пролетта, летото и есента, соодветно; сепак, во почетокот на 1931 година, имаше еден континуиран потоп. До јуни, оние што живееја во ниските области веќе беа принудени да ги напуштат своите домови. [4] Летото се одликувало и со екстремна циклонска активност. Само во јули истата година, девет циклони го погодија регионот, што беше значително над просекот од два годишно.[6] Четири метеоролошки станици по должината на реката Јангце објавија дека имало над 600 дождови во месецот.[6] Водата што тече низ Јангце го достигна своето највисоко ниво од почетокот на водење евиденција во средината на деветнаесеттиот век. [4] Таа есен, дополнителен силен дожд го дополни проблемот и некои реки не се вратија во својот нормален тек дури до ноември.

Поплавите поплавија околу 180,000 километри површина еквивалентна по големина на Англија и половина од Шкотска, или сојузните држави Њујорк, Њу Џерси и Конектикат.[3] Ознаката за висока вода снимена на 19 август во Ханку во Вухан покажа нивоа на водата 53 стапки (16 м) над просекот, во просек 5.6 стапки (1.7 м) над Шангај Бунд.[6] На кинески, овој настан е општо познат како 江淮水灾, што грубо се преведува на „катастрофа од поплави Јангце-Хуаи“. Ова име, сепак, не успева да го долови масовниот обем на поплави. Водните патишта низ поголемиот дел од земјата беа поплавени, особено Жолтата Река и Гранд Канал. Осумте најсериозно погодени провинции беа Анхуи, Хубеи, Хунан, Џиангсу, Жеџијанг, Џиангкси, Хенан и Шандонг. Надвор од јадрото на зоната на поплави, беа поплавени и области на југ како Гуангдонг, на север до Манџурија и на запад до Сечуан.[7] [3]

Број на жртви и штети[уреди | уреди извор]

Жртви на поплавите во август 1931 година

Оваа поплава често се наоѓа на списокот на катастрофи во Кина според бројот на загинати, понекогаш на врвот на сензационалистичките листи на најсмртоносните катастрофи во светот.“ [4]

Во тоа време владата процени дека 25 милиони луѓе биле погодени од поплавата. [3] Оттогаш историчарите сугерираат дека вистинската бројка можеби била дури 53 милиони. [7] Проценетиот број на загинати исто така варира во голема мера. Современите студии спроведени од Џон Лосинг Бак тврдат дека најмалку 150.000 луѓе се удавиле во првите неколку месеци од поплавата, а стотици илјади други умреле од глад и болести во текот на следната година. Користејќи ги современите медиумски извештаи, кинеските историчари предводени од Ли Венхаи го пресметаа бројот на загинати на 422.420.[7] Некои западни извори тврдат дека бројот на загинати бил помеѓу 3,7 и 4 милиони луѓе врз основа на нивните сопствени тврдења за глад и болести.[5][8] Луѓето од Танка кои традиционално живеат на чамци покрај Јангце претрпеа многу од поплавите.[9]

Поплавата уништи огромен број станови и обработливо земјиште. Низ целата долина Јангце, околу 15% од посевите на пченица и ориз беа уништени, а процентот е многу поголем во областите погодени од поплавите.[10] Катастрофата, исто така, предизвика економски шок со рапидно растење на цената на виталните артикли. Комбинираните еколошки и економски влијанија на катастрофата предизвикаа многу области да паднат во глад. Без храна, луѓето беа намалени да јадат кора од дрвја, плевел и земја. Некои ги продаваа своите деца за да преживеат, додека други прибегнаа кон канибализам.[6] [4] Најсмртоносниот ефект од поплавата биле болестите што го зафатиле бегалското население поради раселување, пренатрупаност и дефект на санитарните системи. Тие вклучуваат колера, сипаници, маларија, дизентерија и шистозомијаза. [4]

Освен што ги поплави руралните области, поплавата предизвика широко распространето уништување на голем број градови. Бегалците пристигнуваа во градот Вухан од доцната пролет. Кога самиот град беше поплавен на почетокот на летото и по катастрофалниот дефект на насипот нешто пред 6:00 часот на 27 јули,[11] без покрив над главата останаа околу 782.189 урбани и рурални бегалци. Поплавата зафати површина од 83 км2 и градот беше поплавен под многу метри вода скоро три месеци.[11] Голем број луѓе се собраа на поплавените острови низ градот, со 30.000 засолништа на железничкиот насип во центарот на Ханку. Со малку храна и целосен дефект во санитарните услови, илјадници наскоро почнаа да подлегнуваат на болести. [4]

Градот Нанџинг, тогашен главен град на републиканска Кина, исто така беше сериозно погоден од катастрофата.[6] Еден од најкатастрофалните поединечни настани за време на поплавата се случил на 25 август 1931 година, кога водата што брзала низ Големиот канал ги однела насипите во близина на езерото Гаоју. Само во округот Гаоју, 18.000 луѓе се удавија, а 58.000 умреа поради глад и болести следната година.[12]

Обнова на насипи на езерото Гаоју[уреди | уреди извор]

Томас Харнсбергер, мисионер на Презвитеријанската црква во Тајџоу, Џиангсу, беше една од двете централни фигури (заедно со генералот Ванг Шуксианг,[13] доктор по хидраулика) кој ја надгледуваше обновата на насипите на езерото Гаоју, како и обезбедувањето средства за тоа.[14][15][16] Сепак, поплавата останува нашироко непозната за Кинезите. Стив Харнсбергер, внукот на Томас Харнсбергер, напиша во 2007 година: „Поплавата во 1931 година уби 15 пати повеќе од бројот на луѓе изгубени во цунамито во Индонезија во декември 2004 година, а сепак едвај е напишан збор за тоа. Историјата се фокусираше наместо на други катастрофи таа година. Вниманието на Кина беше насочено кон граѓанската војна меѓу комунистите и националистите, а Јапонците напаѓаа на север, додека светот беше длабоко во Големата депресија.“ [17]

Реакциите на Владата[уреди | уреди извор]

Републиканска ера (1930-1940)[уреди | уреди извор]

Поплавата од 1931 година беше еден од првите големи тестови за владата на Куоминтанг. Како што размерите на катастрофата станаа очигледни, владата формираше Национална комисија за помош од поплавите под покровителство на ТВ Сонг, истакнат политичар во Куоминтанг и зет на Чианг Каи-шек. [3] Комисијата вработи низа кинески и странски експерти, вклучително и личности како што се познатиот епидемиолог Ву Лианде, министерот за здравство Лиу Руихенг, работникот за јавно здравје Џон Грант и хидрауличниот инженер Оливер Тод. Ја обезбеди и помошта од Лигата на нациите. Дури и познатите авијатичари Чарлс Линдберг и неговата сопруга Ен Линдберг се вклучија, бидејќи добија задача да спроведат воздушно истражување на зоната на поплава. Иако Сонг Зивен остана на чело на комисијата, секојдневното спроведување на напорите за помош му беше доверено на Џон Хоуп Симпсон, британски експерт за бегалци. Добротворна организација се влеа за да помогне во напорите за помош од целиот свет, при што кинеските заедници во странство во Југоисточна Азија беа особено дарежливи. Во Соединетите Држави, прославениот автор Перл Бак напиша кратки раскази за да поттикне добротворни донации. Напорите за помош станаа многу потешки по јапонската инвазија на Манџурија во есента 1931 година, што предизвика колапс на кинескиот пазар на обврзници. На крајот, владата успеа да обезбеди голем заем за пченица и брашно од САД. [4] Во пресрет на катастрофата, владата формираше организации како што е Комисијата за заштита на реката Хуаи за да ги реши проблемите со поплавите.[6] Меѓутоа, поради недостигот на финансии и хаосот од Втората кинеско-јапонска војна и последователната кинеска граѓанска војна, различните комисии можеа да изградат само мали брани по должината на реката Јангце.[18]

Како дел од кампањата против суеверија од страна на владата на Куоминтанг, во Вухан беше урнат храмот на кралот на змејот непосредно пред да бидат погодени од поплавата. Оваа случајност доведе до широко распространето незадоволство потоа, бидејќи многу локални жители ја поврзаа катастрофата со гневот на кралот змеј, божество што создава дожд. Како одговор, истакнати функционери, вклучително Хе Баохуа, градоначалник на Вухан и Ксија Дујин, потоа локалниот командант на гарнизонот и подоцна гувернер на провинцијата Хубеи, одржаа ритуални церемонии и му се поклонија на божеството. Во меѓувреме, многумина веруваа дека напорите за евакуација беа попречени од суеверие. Според еден современ извештај, илјадници „се убедени дека Ханков е осуден на пропаст и одбиваат да си помогнат себеси или да им се помогне. Тие седат стоечки и ја чекаат смртта.“ [19]

Комунистичка ера (1949-денес)[уреди | уреди извор]

Во 1953 година, по завршувањето на кинеската граѓанска војна, водачот на кинеската комунистичка партија Мао Це Тунг отпатува во областите соседни на реката Јангце за да го промовира проектот за контрола на поплавите на браната Три клисури. „Проектот социјалистичка брана три клисури треба да ги надмине другите големи проекти во кинеската историја, како што се Кинескиот ѕид на Чин Ши Хуанг и Големиот канал на Суи Јанг Ди “, рече тој.[18]

Научниците и службениците кои покренаа сомнежи, како што е Чен Мингшу, беа прогонувани како десничари. Ли Сигуанг, истакнат научник и министер за геолошки ресурси, му рекол на Мао дека ќе изврши самоубиство ако не може да ја запре изградбата на браната.[18] Проектот не отиде подалеку од фазата на планирање во времето на Мао, поради недостаток на ресурси, зголемени кинеско-советски тензии и нарушувања на Големиот скок напред.[18] Проектот беше рестартиран во 1980-тите, а хидроелектричната брана Три клисури започна со целосна работа во 2012 година, со што стана најголемата електрана во светот во однос на инсталираната моќност.[20][21]

Фусноти[уреди | уреди извор]

 1. Buck 1932.
 2. The figure of 140,000 is also cited in Hsu, Immanuel C. Y. (1990). The Rise of Modern China (4. изд.). New York: Oxford University Press. стр. 546–547.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 National Flood Relief Commission 1933.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 4,6 4,7 Courtney 2018.
 5. 5,0 5,1 Glantz, Mickey. Glantz, Michael H (2003). Climate Affairs: A Primer. Island Press. ISBN 1-55963-919-9. p. 252. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Glantz“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 Pietz, David (2002). Engineering the State: The Huai River and Reconstruction in Nationalist China 1927–1937. Routledge. ISBN 0-415-93388-9. pp. xvii, 61–70. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Pietz“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 7. 7,0 7,1 7,2 Li 1994.
 8. „Dealing with the Deluge“. PBS NOVA Online. 26 March 1996. Посетено на 12 February 2013.
 9. „NOAA'S top global weather, water and climate events of the 20th century“. NOAA.gov. 13 December 1999. Архивирано од изворникот на 2011-10-19. Посетено на 29 November 2012.
 10. Kueh, Y.Y. (1995). Agricultural Instability in China, 1931–1990: Weather, Technology, and Institutions. Oxford University Press. ISBN 0-19-828777-1.
 11. 11,0 11,1 William Graves (1982). The Torrent of Life (Journey into China) (5. изд.). National Geographic Society. ISBN 978-0-87044-437-1.
 12. „被遗忘的1931年中国水灾“ (кинески). Tsinghua University Institute of Qing History. Архивирано од изворникот на 2016-04-03. Посетено на 20 January 2019.
 13. 胡彬、季云华 (8 December 2009). „追忆苏皖边区政府参议会驻会议员、著名爱国人士----王叔相先生“. 苏皖边区政府旧址纪念馆. Архивирано од изворникот на 10 May 2020.
 14. Steve Harnsberger (7 September 2006). „Forgotten history revealed“ (PDF). Shanghai Star. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 May 2020.
 15. Wu Yingying. „China's worst natural disaster“. Shanghai Star. Архивирано од изворникот на 17 January 2006.
 16. Beth Ashley (30 January 2006). „Flood of memories“ (PDF). Marin Independent Journal. Архивирано од изворникот (PDF) на 5 May 2020.
 17. Steve Harnsberger (25 September 2007). „The Great Floods Of 1931 At Gaoyou: August 26, 1931 – The Floods Come“. AboutGaoyou.com. Архивирано од изворникот на 10 May 2020. Посетено на 10 May 2020.
 18. 18,0 18,1 18,2 18,3 Li, Cheng & Barnett, Arthur Doak (1997). Rediscovering China: Dynamics and Dilemmas of Reform. Rowman & Littlefield. ISBN 0-8476-8338-9. pp. 168–169. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Li“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 19. Courtney, Chris (2015). „The Dragon King and the 1931 Wuhan flood: religious rumors and environmental disasters in republican China“. Twentieth-Century China. 40 (2): 83–104. doi:10.1179/1521538515Z.00000000059.
 20. Cleveland, Cutler J.; Morris, Christopher G. (15 November 2013). Handbook of Energy: Chronologies, Top Ten Lists, and Word Clouds. Elsevier Science. стр. 44. ISBN 978-0-12-417019-3.
 21. Ehrlich, Robert (13 March 2013). Renewable Energy: A First Course. CRC Press. стр. 219. ISBN 978-1-4665-9944-4 – преку Google Books.

Наводи[уреди | уреди извор]

Официјален извештај достапен бесплатно на интернет
За помош со храна, бегалски кампови, рехабилитација на фарма, санитација итн
За инженерскиот аспект на пробивање на насипи и нивна реконструкција
Официјално спонзориран извештај од универзитетите
Монографија
 • Ни, Венчаи (2006). Документарен филм за откривање на историјата на Големата поплава во 1931 година во Гаоу и реконструкцијата на дамите. Пекинг: Пекинг работнички прес. (倪文才. 1931年高邮特大洪灾和运堤修复历史再现纪实. 2006 година.北京: 中国工人出版社. )
 • („Десетте големи катастрофи на модерна Кина“ од Ли Венхаи и сор.)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]