Попешт

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Попешти)
Прејди на: содржини, барај
Попешт
Општина
Држава  Романија
Округ Арџеш
Население (2002)[1]
 • Вкупно 4.165
Часовен појас ИВ (UTC+2)
 • Лете (DST) ИЛВ (UTC+3)

Попешт (романски: Popeşti) е општина во округот Арџеш во јужна Романија, во која живеат 4.165 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]