Понте Векио

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понте Векио
Ponte vecchio (ovest) visto dal fiume 20.JPG
Понте Векио
Координати43°46′4.76″N 11°15′11.49″E / 43.7679889° СГШ; 11.2531917° ИГД / 43.7679889; 11.2531917Координати: 43°46′4.76″N 11°15′11.49″E / 43.7679889° СГШ; 11.2531917° ИГД / 43.7679889; 11.2531917
МинуваАрно
МестоФиренца, Италија
Особености
Видзатворен камен мост
Ширина32 метарs (105 ст)
Најдолг распон30 метарs (98 ст)
[[file:Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Florence#Italy Tuscany" nor "Шаблон:Location map Florence#Italy Tuscany" exists|240px|Понте Векио is located in Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Florence#Italy Tuscany" nor "Шаблон:Location map Florence#Italy Tuscany" exists]]<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; left: Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;"><div style="position: relative; text-align: center; left: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; top: -Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“px; width: Шаблон:ПолКарта Florencepx; font-size: Шаблон:ПолКарта Florencepx; line-height: 0; z-index:100;" title="">[[File:Шаблон:ПолКарта Florence|Шаблон:ПолКарта FlorencexШаблон:ПолКарта Florencepx|Понте Векио|link=|alt=]]
<div style="font-size: %; line-height: 110%; z-index:90; position: relative; top: -1.5em; width: 6em; Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „[“">Понте Векио
Местоположба во Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 59: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Florence#Italy Tuscany" nor "Шаблон:Location map Florence#Italy Tuscany" exists

Понте Векио (италијански: Ponte Vecchio, во превод Стар мост[1][2]) — средновековен камен мост преку реката Арно, во Фиренца, Италија. Двата соседни мостови на Понте Векио се Понте Санта Тринита и Понте але Грацие.

Историја[уреди | уреди извор]

Под мостот поминува реката Арно во нејзината најтесната точка[3], каде што се верува дека мостот првпат бил изграден во римско време[4], кога преку него поминувал Виа Касија[3]. Римските столбови биле од камен со надградба од дрвото. Мостот прв пат се појавува во документ од 996. Откако бил уништен од поплава во 1117 година, бил реконструиран во камен, но повторно бил срушен во 1333 година[4]. Тој бил повторн изграден во 1345[5]. Џорџо Васари го припишува неговиот дизајн на Тадео Гади[6]. Современите историчари го презентираат Нери ди Фиораванти како можен архитект.

Мостот се состои од три арки: главниот лак има распон од 30 метри, а двете странични арки 27 метри.

За време на Втората светска војна, Понте Векио не бил уништена од страна на Германците за време на нивното повлекување, за разлика од сите други мостови во Фиренца[7][8] . Ова, наводно, било според многу локални жители и туристички водичи, поради изразената наредба на Хитлер[9][10][11].

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ponte Vecchio. Encyclopædia Britannica. 2007. 
 2. „Dizionario d'ortografia e di pronunzia“ (Italian). Rai. конс. 2010-02-24. 
 3. 3,0 3,1 Touring Club Italiano, Firenze e dintorni 1964:321
 4. 4,0 4,1 Zucconi, Guido (1995). Florence: An Architectural Guide. San Giovanni Lupatoto, Vr, Italy: Arsenale Editrice srl. ISBN 88-7743-147-4. 
 5. Melaragno, Michele G (1998). Preliminary Design of Bridges for Architects and Engineers. Marcel Dekker. стр. 3. ISBN 0-8247-0184-4. 
 6. Bartlett, Kenneth R. (1992). The Civilization of the Italian Renaissance. Toronto: D.C. Heath and Company. (Paperback). Page 40.
 7. Encyclopædia Britannica online, 'Ponte Vecchio'.
 8. Brucker, Gene (1983). Renaissance Florence. University of California Press. стр. 8. ISBN 0-520-04695-1. 
 9. „Rumour has it... Hitler and the Ponte Vecchio“. Time Travel Turtle. конс. 20 November 2012. 
 10. „A history of the Ponte Vecchio, Florence“. Holiday Velvet. Архивирано од изворникот на 19 December 2012. конс. 20 November 2012. 
 11. Florence: Walk with the Medicis over the Ponte Vecchio plebs“, The Independent, 6 јануари 2008 (посет. 20 ноември 2012 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]