Понтецесо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понтецесо
Амблем на Понтецесо
Амблем
Прекар(и): Ponteceso
Положбата на Понтецесо во Галиција
Положбата на Понтецесо во Галиција
Површина
 • Вкупна 92,01 km2 (3,553 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 6.810 (INE)
 • Густина 74,01/km2 (19,170/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Понтецесо е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата Ла Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 92.01 km² , и население од 6,810 жители (2004) и густина на население од 74.01 km².