Понсе (Порторико)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Понсе, Порторико)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Понсе, Порторико

Понсе (шпански: Ponce) е град вo Порторико. Се наоѓа на јужната страна на островот. Овој град според статистиките во 2000 година, има 186 475 жители, што го прави четврти град по број на жители во Порторико.