Прејди на содржината

Понпејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Понпејски јазик
Застапен воМикронезија
ПодрачјеПонпеј
Говорници29,000  (2001)
Јазично семејство
Писмолатиница
Јазични кодови
ISO 639-2pon
ISO 639-3pon
Островот Помпеј

Понпејскиот, или понапски, е микронезиски јазик кој воглавно се зборува на островот Понпеј во Микронезија.[1] Јазикот го зборуваат околу 22.000 жители и е главен јазик во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Слични на понпејскиот се пингелапскиот и мокилскиот јазик. Долгите самогласки се бележат со h.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ethnologue Report“. Ethnologue. Посетено на 2008-05-20.
  2. Andrew, Dalby. „Dictionary Of Languages, The Definitive Reference To More Than 400 Languages“. Bloomsbury Pub Ltd. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]