Понпејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Понпејски јазик
Застапен во Микронезија
Подрачје Понпеј
Говорници 29,000  (2001)
Јазично семејство
Писмо латиница
Јазични кодови
ISO 639-2 pon
ISO 639-3 pon

Понпејскиот, или понапски, е микронезиски јазик кој воглавно се зборува на островот Понпеј во Микронезија.[1] Јазикот го зборуваат околу 22.000 жители и е главен јазик во сојузната држава Понпеј во Микронезија. Слични на понпејскиот се пингелапскиот и мокилскиот јазик. Долгите самогласки се бележат со h.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ethnologue Report“. Ethnologue. http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=pon. посет. 20 мај 2008 г. 
  2. Andrew, Dalby. „Dictionary Of Languages, The Definitive Reference To More Than 400 Languages“. Bloomsbury Pub Ltd. 

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]