Понг-На-Ке-Банг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Phong Nha-Ke Bang National Park*
Светско наследство на УНЕСКО

Phongnhakebang6.jpg
Држава  Виетнам
Тип Natural
Критериуми viii
Навод 951
Регион** Asia-Pacific
Записно минато
Запис 2003  (27th заседание)
* Име според официјален запис на списокот.
** Регион според класификацијата на УНЕСКО.
Пхонг-Нха-Ке-Банг

Пхонг-Нха-Ке-Банг (виетнамски : Vườn quốc gia Phong Nha-Kẻ Bàng) се наоѓа на околу 450 километри југозападно од Ханој во Виетнам. Се наоѓа на 50 km северно од Донгхоja, 44 километри северно од Аеродром Донгхоja. Објектот официјално од 2003 година била вклучена во списокот на УНЕСКО.

External link[уреди | уреди извор]