Прејди на содржината

Понпејски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Понапејски јазици)
Понапејски јазици
Географска
распространетост:
Микронезија
Класификација:австронезиски
Гранки:

Понапејските јазици сочинуваат дијасистем на микронезиски јазици. Овие јазици се составени од три јазика: мокилески јазик, пингелапски јазик и понпејски јазик.

Поврзано[уреди | уреди извор]