Помпеја (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Помпеја (лат. Pompeii) може да се однесува на:

  • Помпеја, срушениот римски град близу Неапол, Италија
  • Помпеја, историски роман од Робер Харис, кој се случува во римскиот град Помпеја околу времето на ерупцијата на Везув.
  • Помпеја, филм од 2008 год, режиран од Роман Полански, заснован на гореспоменатиот роман.

Поврзано[уреди | уреди извор]