Пол Друкс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Paul Drux
280x280пкс

Paul Drux (2018)

Spielerinformationen
Geburtstag 7. Februar 1995
Geburtsort Gummersbach, Deutschland
Staatsbürgerschaft Deutscherврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutscher deutsch
Körpergröße 1,92 m
Spielposition Rückraum links
Wurfhand rechts
Vereinsinformationen
Verein 33x33пкс|Füchse Berlin Füchse Berlin
Trikotnummer 95
Vereine in der Jugend
  von – bis Verein
2000–2007 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland SSV Marienheide
2007–2011 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland VfL Gummersbach
2011–2014 Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Füchse Berlin
Vereine als Aktiver
  von – bis Verein
2012– Deutschlandврска=Deutschland|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Füchse Berlin
Nationalmannschaft
Debüt am 20. September 2014
            gegen Schweizврска=Schweizer_Männer-Handballnationalmannschaft|20x20пкс|Schweiz Schweiz in Göppingen
  Spiele (Tore)
Deutschlandврска=Deutsche_Männer-Handballnationalmannschaft|класа=noviewer|20x20пкс|Deutschland Deutschland 76 (149)[1]

Stand: 27. Januar 2019

Пол Друкс (* 7. Февруари 1995 година во Гуммерсбах ) е германски ракометар .

Кариера[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Пол Друкс започна со ракомет во ССВ Маринејде во 2000 година, од 2007 година играше за VfL Gummersbach пред да се пресели во Фуксе Берлин во 2011 година. Со младинскиот тим од Берлин, тој победи во 2012, 2013 и 2014 година, А-младинско првенство . Во сезоната 2012/13, 1,92 даде   Тенискиот играч со големина на метар и 105 килограми со тежок заден простор го направи своето деби во професионалниот тим на лисиците, има шест мисии во ракометната Бундеслига и три во Лигата на шампионите . Во 2014 тој го освои Купот на DHB со лисиците и Купот на EHF во 2015 и 2018 година .

Национален тим[уреди | уреди извор]

Друкс му припадна на екипата на германската репрезентација, за која постигна 87 гола на 31 меfународни натпревари (од 25. Септември 2013).[2] Со националниот тим, тој го освои Европскиот шампионат во 18-тата година и победи на Светското првенство У-19, бронзениот медал.[3] На 20-ти   Септември 2014 година, дебитираше во машкиот национален тим во Гепинген во пријателски натпревар против Швајцарија .[4] 2015 година, тој беше дел од тимот на Светското првенство во Катар. На Олимписките игри во 2016 година во Рио де Жанеиро, тој го освои бронзениот медал со германскиот тим. За ова добил на 1. Ноември 2016 година од страна на Сојузниот претседател Gauck на Сребрена Лорен Лист .[5] За Европското првенство 2018 тој беше назначен од тренерот Кристијан Прокоп во серијата 20, која го негира подготовката.[6] На 7-ми јануари тој беше назначен во финалето од 16 и на тој начин учествуваше на Европското првенство 2018 година. Во главниот натпревар против Данска тој се повредил на менискусот и отпатувал во Берлин еден ден подоцна за да изврши операција. На Светското првенство во ракомет 2019 во Германија и Данска, тој беше четврти со екипата на ДХБ. Играта за третото место беше изгубена од Французите 25:26. Тој постигна 21 гол за време на турнирот. Тој завршил 76 мегународни натпревари во кои постигнал 149 гола.

Приватност[уреди | уреди извор]

На возраст од 16 години, Друкс присуствувал на спортското училиште во Берлин. Професионалниот спортист и студент по бизнис информатика живее во Берлин со својата девојка.[7]

Бундес рекорд[уреди | уреди извор]

сезона клуб лига игри Гејтс 7-метар поле цели
2012/13 Лисички Берлин националната лига 7 3 0 3
2013/14 Лисички Берлин националната лига 5 13 0 13
2014/15 Лисички Берлин националната лига 36 89 0 89
2015/16 Лисички Берлин националната лига 13 12 0 12
2016/17 Лисички Берлин националната лига 33 73 0 73
2017/18 Лисички Берлин националната лига 23 56 0 56
2012-2018 целокупната националната лига 117 246 0 246

Извор: Профил на играч во ракометната Бундеслига [8]

Успех[уреди | уреди извор]

 • 2012 - Европски шампион во 18 и германскиот шампион А-млади
 • 2013 - Трет светски шампионат на Светското првенство во 19 век, германски првак-млад
 • 2014 - Европски првак во Европа, победник на ДХБ Купот, Германски шампион за млади
 • 2015 - 7. Ставете WM, EHF купот
 • 2016 - Олимписки бронза, клуб светски шампион
 • 2017 - 9. Ставете WM
 • 2018 - победник на Купот на ЕХФ и 9-ти Место ЕМ
 • 2019-4. Место на Светското првенство 2019

Веб врски[уреди | уреди извор]

 • Пол Друкс на веб-страницата на лисиците Берлин
 • Пол Друкс на веб-страницата на Германската ракометна федерација
 • Пол Дракс
 • Paul Drux на talentfuechse.de

Литература[уреди | уреди извор]

 • Пол Друкс

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. https://www.dhb.de/de/data/spieler/a-nationalmannschaft-maenner/paul-drux/
 2. Error in Webarchive template: Empty url.
 3. handball-world.com: Силата на нервите и одличниот Ив Кункел ја донесоа Германија на бронзен медал [1] од 23.  
 4. handball-world.com: DHB-Team: Отворање победа против Швајцарија во "Унтернехмен Weltspitze" [2] од 20-ти  
 5. Добитник на Сребрена лавра лист [3] Сојузна претседателска канцеларија, 1.
 6. www.dhb.de Прокоп го назначи тимот за подготовка за ЕХФ ЕВРО 2018 [4] од 15-ти
 7. Пол Дракс - иднината на германскиот ракомет [5] од 22.
 8. https://www.dkb-handball-bundesliga.de/de/import/spieler/paul-drux/#s1434504-1=5c38b15f под "Статистика" и "Историски", превземени на 30-ти.

Предлошка:Navigationsleiste Kader Füchse Berlin