Пол Демази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пол Демази
Роден(а)Леополд-Беноа-Жозеф Паулус
21 March 1884
Лиеж
Починал(а)30 јануари 1974(1974-01-30) (возр. 89)
Неј на Сена
ЗанимањеДраматург

Пол Демази (21 март 1884 - 30 јануари 1974) ― франкогласен белгиски драматург.

Главни дела[уреди | уреди извор]

Театар
 • 1919: Трагедија на Александар
 • 1924: Исус од Назарет
 • 1925: Коњаничката Елза
 • 1926: Далила
 • 1933: Милмор
 • 1925: Панург
 • 1937: Пладне до 14 часот
 • 1939: Ноќниот човек
 • 1959: Матерна
 • 1959: Ванина или преживеан
 • 1964: Ѓубре

Библиографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]