Пол Гаскојн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пол Гаскојн
Gascoigne, Paul.jpg
Лични податоци
Полно име Пол Џон Гаскојн
Роден на 27 мај 1967 (1967-05-27) (воз. 51 г.)
Роден во Гејтсхед, Гејтсхед, Англија[1]
Висина &100000000000001750000001,75 м[1]
Позиција среден ред
Младинска кариера
1980–1985 ФК Њукасл Јунајтед-резерви
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1988 Њукасл Јунајтед 92 (21)
1988–1992 Тотенхем Хотспар 92 (19)
1992–1995 Лацио 43 (6)
1995–1998 Глазгов Ренџерс 74 (30)
1998–2000 Мидлсбро 41 (4)
2000–2002 Евертон 32 (1)
2002 Барнли 6 (0)
2003 Гансу Тианма 4 (2)
2004 Бостон Јунајтед 4 (0)
Вкупно 388 (83)
Репрезентација
1987–1988 Англија 21 12 (5)
1989 Англија Б 4 (1)
1988–1998 Англија 57 (10)
Раководител на екипите
2005 Кетеринг Таун
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Пол Џон Гаскојн (роден на 27 мај, 1967 година) е поранешен англиски професионален фудбалер и менаџер. Тој исто така бил познат по неговиот прекар, Газа. За фудбалската репрезентација на Англија настапил 57 пати за време на неговата кариера, која била опишана од страна на Националниот Фудбалски Музеј како "најприроден надарен англиски играч од неговата генерација".

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Paul John Gascoigne.