Полуостров Замбоанга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Регион IX
Замбоанга
регион
Местоположба во Филипините
Местоположба во Филипините
Координати:
Country Филипини
Островкс група {{{island_group}}}
Админ. центар Пагадиан Сити, Јужна Замбоанга
Површина
 • Вкупна 14,810.7 km2 (5,718.4 sq mi)
Население ({{{population_as_of}}})
 • Вкупно 2,831,412
 • Густина 190/km2 (500/sq mi)
Часовен појас PST (UTC+8)
ISO 3166 PH-09
Покраини 3
Градови 5
Општини 67
Барангаи 1.904
Конг. окрузи 8
Јазици чавакански, себуански, субанонски и др.

Полуостровот Замбоанга е регион на Филипините. Номериран е како Регион IX, и се состои од 3 покраини. Главен град е Пагадијан Сити.

Провинции[уреди | уреди извор]

Провинција/Град Главен град Население
(2000)
Површина
(км²)
Густина
(на км²)
Северна Замбоанга Диполог 823.130 6.618,0 124,4
Јужна Замбоанга Пагадиан Сити 836.217 3.480,7 240,2
Замбоанга Сибугај Ипил 497.239 3.087,9 161,0
Замбоанга Сити 601.794 1.483,4 405,7
Изабела Сити 73.032 140,7 519,1

Градови[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Замбоанга е првата извозна зона на Минданао. Фармерството и рибарството се најголемите економски активности на регионот. Се произведува и ориз и пченка во големи количини, како и кафе и гума од каучук.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Политичка карта на Замбоанга


Координати: Erioll world.svg 6°34′50″N, 122°02′16″E