Полтергејст

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Илустрација.
Илустрација.

Полтергајст (германски: poltergeist) е вид на дух или друго натприродно суштество, кое е наводно одговорно за физичките натприродни активности како што се гласни звукови и објекти кои летат. Полтергајсти наводно можат и да ги повредат луѓето. Тие се појавуваат во многу култури и држави, вклучувајќи и САД, Јапонија, Бразил, Австралија и уште многу европски држави [1][2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Perso.orange.fr">„Accueil du site Ouriel – Paranormal“. Perso.orange.fr. 31 април 2005. Посетено на 19 август 2009. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. Accueil du site Ouriel - ParanormalПредлошка:Ботовски наслов

Надворешни врски[уреди | уреди извор]