Полска роза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Полска роза
Rosa arvensis divlja ruza2.jpg
плодови
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Научна класификација
Царство: -{Plantae}-
Оддел: -{Magnoliophyta}-
Класа: -{Magnoliopsida}-
Ред: -{Rosales}-
Семејство: -{Rosaceae}-
Потсемејство: -{Rosoideae}-
Род: -{Rosa}-
Вид: -{R. arvensis}-
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Биномен назив
-{Rosa arvensis}-
-{Huds.}-
colspan=2 style="text-align: center; background-color: transparent; text-align:center; border: 1px solid red;" | Синоними

-{Rosa silvestris}- Herrm.
-{Rosa repens}- Scop.

Полска роза (латински јазик|Rosa arvensis) е листопадна грмушка од фамилијата на рози (Rosaceae). Гранките се долги, витки, покриени со тенка зелена кора и носат криви трнови. Листовите се непарно перасто сложени од 5-7 јајцевидни листови кои по териферијата се тестерасти и на опачината се прекриени со ситни влакна. Цветовите се поединечни или по неколку зберени во цвасти без мирис. Збирен плод е шипка со темноцрвена боја и е на долга дршка. Плодот е исполнен со многубројни ситни орашици.

Литература[уреди | уреди извор]

 • Гостушки, Р: Лечење лековитим биљем, Народна књига, Београд, 1979.
 • Грлић, Љ: Енциклопедија самониклог јестивог биља, Аугуст Цесарец, Загреб, 1986.
 • Јанчић, Р: Лековите биљке са кључем за одређивање, Научна књига, Београд, 1990.
 • Јанчић, Р: Ботаника фармацеутика, Службени лист СЦГ, Београд, 2004.
 • Јанчић, Р: Сто наших најпознатијих лековитих биљака, Научна књига, Београд, 1988.
 • Којић, М, Стаменковић, В, Јовановић, Д: Лековите биљке југоистичне Србије, ЗУНС, Београд 1998.
 • Марин, П, Татић, Б: Етимолошки речник, ННК Интернационал, Београд, 2004.
 • Миндел, Е: Витаминска библија, ФаМилет, 1997.
 • Стаменковић, В: Наше нешкодљиве лековите биљке, Тренд, Лесковац
 • Туцаков, Ј: Лечење биљем, Рад, Београд, 1984.
 • Шилић, Ч:Атлас дрвећа и грмља, ЗУНС Сарајево и ЗУНС Београд, 1990.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Хабитус

Наводи[уреди | уреди извор]