Полска градина (Санкт Петербург)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Полската градина е комплекс на градини и паркови од 2,3 хектари во областа Адмиралтејски во Санкт Петербург, Русија. [1] Граничи со реката Фонтанка на север и со католичката катедрала Успение на Пресвета Богородица на југ. [2] Градината била именувана по полската заедница на Санкт Петербург која одела во Катедралата во 19 век. [3]

Пред сегашниот парк на ова место имало приватна палатална градина во дворот на недвижнината што му припаѓала на Гаврила Державин. [4] Во Полската градина може да се влегува бесплатно, а просториите луѓето ги користат се користат за свадби, јавни собири и фотографирање.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Polish Garden (St. Petersburg) - 2019 All You Need to Know BEFORE You Go (with Photos)“. TripAdvisor.
  2. „Hidden Gems in St. Petersburg, Russia |Most. Petersburg“. mostpetersburg.com. Архивирано од изворникот на 2020-09-21. Посетено на 2021-02-27.
  3. „Польский сад в Санкт-Петербурге. История, расположение, информация“. biletsofit.ru.
  4. „Хостелы Санкт-Петербурга. Бесплатное бронирование 24 часа в сутки“. www.spbtravel.ru.