Полонеза

Од Википедија — слободната енциклопедија

Полонеза[1][2] — полска стилизирана народна игра со умерено темпо и триделен ритам. Во полонезите се оживени спомените од херојското минато на Полска. Најпопуларна е полонезата во Ас-дур од полскиот композитор и пијанист Фредерик Шопен, позната е под називот „триумфална“ т.е. ја симболизира победата и ослободувањето на Полска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]