Полог (иселеничко младинско друштво)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења видете на појаснителната страница

Македонското младинско друштво „Полог“ е друштво на млади Американци од македонско потекло[1], претежно интелектуалци од Детроит, од семејства по потекло од Тетовско. Развива културна и други дејности. Оформено е во Детроит, Мичиген, САД во 2001 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ОПШТЕСТВЕН ПРИДОНЕС“. Македонска Искра. Посетено на 2010-05-23.[мртва врска]
  2. Nasevski, Boško; Angelova, Dora. Gerovska, Dragica (1995). Македонски Иселенички Алманах '95. Skopje: Матица на Иселениците на Македонија