Политички партии во Парагвај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Политичките партии во Парагвај се организираните здруженија на граѓани регистрирани за политичко делување во државата. Низ текот на својата историја, полтичкиот живот на Парагвај воглавно бил под доминација на една партија, партијата Колорадо. Доминацијата на партијата била најголема до 2008 година, кога опозициската Патриотска алијанса за промена ги добила претседателските избори.

Политички партии[уреди | уреди извор]

Парламентарни партии[уреди | уреди извор]

Коалиции[уреди | уреди извор]

Други партии[уреди | уреди извор]

Поранешно партии[уреди | уреди извор]

Парагвајската Либерална партија се борела со партијата Колорадо за доминација врз Парагвај во првата половина на 20 век. Со крајот на режимот на Алфредо Стреснер, Либералната партија престанала да постои, но нејзин политички наследник била Автентичната радикална либерална партија.

Поврзано[уреди | уреди извор]