Политичка слобода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Политичка слобода
Politicheska Svoboda 1898 - 1899.JPG
УредникДимитар Влахов
Основан6 февруари 1898
Престанал18 мај 1899
СедиштеСофија

Политичка слобода — весник на Македонската револуционерна социјалистичка група, кој излегувал во Софија од 6 февруари 1898 до 18 мај 1899 година (стар календар). Одговорен уредник е Димитар Влахов, а подоцна Андон Шулев. Уредници се Васил Главинов, Ст. Иванов (до број 7), В. Сираков (од број 7) и Димо Хаџи Димов. Излегува двапати месечно. Мотото му е "Ослободувањето на Македонија е дело на самите Македонци. Преку народот за народот. Македонија на Македонците". Се печати во печатницата на П. Калчев. Излегуваат вкупно 12 броја.

Весникот смета дека Македонија треба да се ослободи преку револуција и нејзината иднината е во кантонизација, во која населението на секој кантон ќе може само да избира свој службен јазик на администрацијата и училиштата.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, МАНУ, Скопjе, 2009, стр. 1175.