Прејди на содржината

Полип на матката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полип на матката
СпецијалностУрологија, гинекологија Уреди на Википодатоците
Полипи на матката.

Полипите се најчесто доброќудни израстоци и тие можат да бидат единечни (еден полип) или мултипни (повеќе полипи). Полипите се доста чести и се развиваат како резултат на одбраната на организмот во текот на инфекции на матката, или во текот на бременоста, како последица на хормонални промени кои го стимулираат растот на ткивото во грлото и телото на матката. Полипите можат да бидат со различна големина од неколку mm, а можат да достигнат големина и до детска глава. Ако се развијат во близина на фалопиевата туба, тие можат да бидат причина за неплодност кај жената. Полипите на матката се многу ретко злоќудни, и во ретки случаи можат да личат на малигном. Во тој случај треба да се направи ПАПА тест и да се земе биопсија од полипот, со што би се исклучило сомневањето за малигном. Полипите се отстрануваат хируршки, но понекогаш и по хируршко отстранување на полипите, тие можат повторно да израснат.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]