Полимерни банкноти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лицето на македонски полимерни банкноти во вредност од 10 денари

Полимерните банкноти се банкноти направени од полимер од видот на биаксијално ориентиран полипропилен. Таквите белешки вклучуваат многу безбедносни карактеристики кои не се достапни во хартиените банкноти, вклучувајќи ја и употребата на метамерни мастила. Полимер банкнотите траат значително подолго од хартиените белешки, предизвикувајќи намалување на влијанието врз животната средина и намалени трошоци за производство и замена.

Современите полимерни банкноти за првпат биле развиени од страна на Резервната банка на Австралија (РБА), Организацијата за научни и индустриски истражувања на Комонвелтот (ЦСИРО) и Универзитетот во Мелбурн. Прво биле издадени како валута во Австралија во текот на 1988 година, а во 1996 година Австралија веќе целосно се префрлила на полимерни банкноти.

Други земји кои целосно се префрлиле на полимерни банкноти се: Брунеи, Малезија, Канада, Нов Зеланд, Папуа Нова Гвинеја, Романија и Виетнам. Најновите земји што вовеле полимерни банкноти во општ промет се: Обединетото Кралство, Нигерија, Зеленортски Острови, Чиле, Гамбија, Никарагва, Тринидад и Тобаго, Малдиви, Мавританија, Боцвана, Сао Томе, Принсипе и Република Македонија.