Полиедро де Каракас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Полиедро де Каракас

Полиедро де Каракас („Каркас Полиедар Арена“) е спортска арена, лоцирана во непосредна близина на хиподромот Ла Ринконада, во Каракас, Венецуела. Арената е дизајнирана од страна на архитектот Томас С. Хаувард во 1971. Арената има капацитет од 13,000 седишта и се користи за одржување на концерти, спортски натпревари како кошарка, циркузи, за одржување на саеми итн. Во последно време арената служи за митинзи на политички партии.

Арената исто така е и домаќин на Светскиот олимписки квалификациски турнир во кошарка на кој што три репрезентации ќе земат учество на ЛОИ 2012 во Лондон .

Наводи[уреди | уреди извор]