Полеи (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полеи
Градски дел во Бернбург
Полеи (Германија) is located in Германија
Полеи (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Бернбург
Основни податоци
Површина 10 км2
Надм. височина 80 м
Население 656  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 06408
Повик. бр. 03471
Местоположбата на Полеи во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Полеи во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 51°46′0″N 11°49′0″E / 51.76667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.76667; 11.81667Координати: 51°46′0″N 11°49′0″E / 51.76667° СГШ; 11.81667° ИГД / 51.76667; 11.81667

Полеи — село и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Бернбург.