Поларна клацкалка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Затоплувањето за време на Младиот Дриас е вон фаза помеѓу двете хемисфери.

Поларната клацкалка (позната и како Двополарната клацкалка) е феномен дека температурните промени во северната и јужната хемисфера може да бидат вон фаза. Во хипотезата се вели дека на големи промени, на пример кога глечерите интензивно растат или осиромашуваат, при формирањето на дното на океанот во двата пола е потребно долго време за да се изврши нивниот ефект во другата хемисфера. Проценките за периодот на одложување варираат, една типична проценка е 1500 години. Ова обично се проучува во контекст на мразните јадра земени од Антарктикот и Гренланд .


Наводи[уреди | уреди извор]

  • Severinghaus, Jeffrey P. (26 February 2009). "Climate change: Southern see-saw seen". Nature. 457 (7233): 1093–4. doi:10.1038/4571093a. PMID 19242465.
  • Chylek, Petr; Folland, C.K.; Lesins, G.; Dubey, M.K. (2010). "Twentieth century bipolar seesaw of the Arctic and Antarctic surface air temperatures". Geophysical Research Letters. 37 (8): L08703. doi:10.1029/2010GL042793.
  • Jung, Simon J.A.; et al. (April 2010). "Southern Hemisphere intermediate water formation and the bi-polar seesaw" (PDF). PAGES News. 18 (1).