Полана, Лашко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Полана е населено место во ридовите источни од Зидани Мост во општината Лашко во источна Словенија. Областата традиционално беше дел од Штаерска. Сега е вклучена со останата општина во Савинњскиот статистички регион.[2]

Има две цркви блику од село. И двете припаѓаат на парохијата Разбор. Црквата свети Иван Кентијски (словенечки: sveti Kancijan) се наоѓа на североисток на селото. Датира од средната на 16 век со многу промени од 18 век. Црквата свети Јошт (словенечки: sveti Jošt) е изграден на јужните падини само под врвот на рид Лиска. Датира од 17 век.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

http???www?lasko?si?sl?Полана, Лашко]]http???www?stat?si?NiStrani?aspxПолана, Лашко]]http???rkd?situla?org?Полана, Лашко]]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]