Полабље-слив Лабе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слив на реката Лабе - Чешка и германски Полабље

Полабље е регион во речниот слив на на Лабе, во областа на денешна Чешка и Германија . Во средниот век германската Полабље била населена во Поља Словенците .

Видете повќе[уреди | уреди извор]