Покривот (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Покривот“ (ит. Il Tetto) е италјански филм од 1955 година. Режисер на филмот е Виторио Де Сика (ит. Vittorio De Sica). Сценариото е на Чезаре Цаватини (ит. Cesare Zavattini). Улогите се поделени помеѓу Џорџо Листуци (ит. Giorgio Listuzzi), Габриела Палота (ит. Gabriella Pallotta), Луиза Алесандри (ит. Luisa Alessandri), Анџело Биџиони (ит. Angelo Bigioni) и др.

Филмот е добитник на италијанска награда за сценарио.

Заплет[уреди | уреди извор]

Луиза и Натале се млади, сиромашни и вљубени. Сакаат да се земат, но немаат сопствена куќа. На преферијата на Рим, наоѓаат начин како да изградат дом: ако до следното утро успеат да подигнат ѕидови и да стават покрив, ќе можат да имаат куќа.