Покраини во Туркменистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покраини во Туркменистан
Наречена и:
Вилаети
A clickable map of Turkmenistan exhibiting its provinces.Балкан (покраина)Дашогуз (покраина)АхалЛебапМари (покраина)
A clickable map of Turkmenistan exhibiting its provinces.
Категоријаунитарна држава
МестоТуркменистан
Број5 покраини
1 главен град
Управапокраинска управа, Влада на Туркменистан
Подединициокрузи

Туркменистан е поделен на пет покраини или вилаети (туркменски: welayatlar) и една престолнина (şäher). Секоја покраина се дели на окрузи (etraplar).

Главниот град Ашхабат има посебен статус на град со покраински права. Самиот тој е поделен на 6 окрузи.[1]

Покраина Туркменски ISO 3166-2 Седиште Површина
(км2)
Население
(2005)[2]
На
карта
Ашхабат Aşgabat TM-S Ашхабат 260 900.000
Ахал Ahal TM-A Анау 97.260 939.700 1
Балкан Balkan TM-B Балканабат  139.300 553.500 2
Дашогуз Daşoguz TM-D Дашогуз 73.400 1.370.400 3
Лебап Lebap TM-L Туркменабат 93.700 1.334.500 4
Мари Mary TM-M Мари 87.200 1.480.400 5

На чело на секоја покраина стои водач (hyakim) назначен од Претседателот согласно уставот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan“. www.mfa.gov.tm. Посетено на 2017-04-23.
  2. Статистички годишник на Туркменистан 2000-2004, Национален институт за државна статистика и информации на Туркменистан, Ашхабат, 2005.