Покраини во Панама

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на покраините и областите во Панама

Панама е поделена на 9 покраини (шпански: provincias) и три истостепени домородни области или „комарки“ (comarcas indígenas). Постојат уште две комарки во сотав на покраините што се сметаат за рамносилни на општини (corregimientos).[1]

Покраини[уреди | уреди извор]

Покраина Админ. центар Знаме
Бокас дел Торо Бокас дел Торо Flag of Bocas del Toro province.svg
Верагвас Сантјаго де Верагвас Flag of Veraguas province.svg
Дариен Ла Палма
Ерера Читре Flag of Herrera province.svg
Кокле Пенономе Flag of Cocle province.svg
Колон Колон Flag of Colón province.svg
Лос Сантос Лас Таблас Bandera de Azuero 1821.svg
Панама Панама Bandera de la ciudad de Panama.svg
Чирики Давид Flag of Chiriqui province.svg

Области[уреди | уреди извор]

Област Админ. центар Знаме
Ембера-Воунан Унион Чоко -
Куна Јала Ел Порвенир Flag of Guna Yala.svg
Нѓобе-Бугле Љано Тугри Flag of Ngobe Bugle.svg

Потпокраини[уреди | уреди извор]

Област Покраина
Куна де Варганди Санта Марија ла Антигва дел Дариен
Куна де Мадуганди Панама

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Во 2010 г. е предложено двете комарки да се претворат во десетта покраина 10, но ова сè уште не е спроведено.