Покраини во Кенија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кенија е поделена на осум покраини. Покраините се делат на 46 окрузи, кои се состојат од вкупно 262 оддели. Одделите се поделени на 2.427 месности, а тие пак, на 6.612 подмесности.[1] Со секоја покраина раководи „покраински комесар“.

Локалните управни единици претежно не соодветствуваат на границите со оддели, туку се класификуваат како градски, општински, паланечки и окружни совети.

Трет посебен вид се изборните единици, кои понатаму се делат на околии.

Покраини[уреди | уреди извор]

  1. Западна
  2. Источна
  3. Крајбрежна
  4. Најроби
  5. Њанза
  6. Раседна Долина
  7. Североисточна
  8. Централна

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Пописна картографија: Искуството на Кенија Архивирано на 3 март 2016 г. - Централна статистичка служба на Кенија (англиски)