Прејди на содржината

Покраини во Екваторска Гвинеја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Екваторска Гвинеја е поделена на 2 региона и 7 покраини[1]. Тие се следниве (административните центри се наведени во загради):

Региони[уреди | уреди извор]

 1. Островски (Малабо)
 2. Континентален (Бата)

Покраини[уреди | уреди извор]

Карта на покраините во Екваторска Гвинеја

Покраините со број 1–3 влегуваат во Островскиот регион, а оние со бр. 4–7 се во Континенталниот. Секоја покраина потоа се дели на окрузи.[2]

 1. Анобон (Сан Антонио де Пале)
 2. Северно Биоко (Малабо)
 3. Јужно Биоко (Луба)
 4. Јужна централна (Евинајонг)
 5. Ке-Нтем (Ебебијин)
 6. Крајбрежна (Бата) вклуч. островите во заливот Кориско.
 7. Веле-Нзас (Монгомо)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2012-12-22. Посетено на 2013-02-28.
 2. [1]