Прејди на содржината

Архангај (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Покраината Архангај)
Покраина Архангај
Архангай аймаг
Знаме Грб
Местоположба на Архангај
Главен градЦецерлег
Службен јазик монголски
Површина
 •  Вкупна 55,300 км2 
Население
 •  проценка за  г. 97.091 
 •  Густина 1.76 /км2 жит/км2 
Таријатски пејзаж.
Панорама на Терхин Цаган Нур.

Архангај (монголски:Архангай), Северен Хангај) е една од 21 монголски покраини. Се наоѓа малку западно од главниот град на државата, на хангајските планини.

Население

[уреди | уреди извор]

Денес Архангај има површина од околу 55.2 км2, и има 96.4 илјади жители, што живеат во 19 области (сум) и 99 подбласти (баг).

Сообраќај

[уреди | уреди извор]

Има регуларни авионски летови на Цецерлегскиот аеродром.

Во зима главната температура се движи од -30 °C до -38 °C а додека во лето највисоката темпертура е помеѓу 25 °C и 36 °C.

Административна поделба на провинцијата

[уреди | уреди извор]
Области на Архангај

Главен град на покраината е Цецерлег и е географски сместен во областа Булган.

Области во покраината Архангај
Област монголски Население (2005)
Батценгел Батцэнгэл 3,800
Булган Булган 2,300
Chuluut Чулуут 3,900
Ерденебулган* Эрдэнэбулган 18,000
Ерденемандал Эрдэнэмандал 6,400
Их-Тамир Их тамир 5,700
Џаргалант Жаргалант 4,000
Хангај Хангай 3,100
Хашат Хашаат 3,600
Хаирхан Хайрхан 3,700
Хотонт Хотонт 4,800
Оги нур Өгий нуур 3,000
Олзит Өлзийт 3,100
Ондор-Улан Өндөр-Улаан 5,900
Таријат Тариат 5,100
Тувшрулех Түвшрүүлэх 3,400
Цахир Цахир 2,100
Ценхер Цэнхэр 5,900
Цецерлег Цэцэрлэг 4,100

* - Главниот град на покраината- Цецерлег