Покомамци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Покомамци
Вкупен број
42,009 [1]
Подрачја со значајно население
Јазици
покомамски, шпански
Вероисповед
Римокатолицизам, Мајанска религија

Покомамците се мајански народ во Гватемала и Ел Салвадор. Нивниот домороден јазик е наречен покомамски јазик и е блиско поврзан со покомчискиот јазик. Забележителни покомански населби се наоѓаат во Чинаутла (Гватемала (департман)), Палин (Ескуинтла) и во Сан Луис Хилотепеке (Халапа).[2] Пред шпанското освојување, Покомам го имал својот главен град во Чинаутла Виехо.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „XI Censo Nacional de Población y VI de Habitación (Censo 2002) – Pertenencia de grupo étnico“. Instituto Nacional de Estadística. 2002. Архивирано од изворникот на 2011-02-22. Посетено на 17 март 2020.
  2. Gordon, Raymond G., Jr. (уредник.) (2005). „Ethnologue: Languages of Guatemala“. SIL International. Посетено на 3 јуни 2008.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  3. Hill 1996, стр.82. Carmack 2001, стр.158.

Дополнителна литература[уреди | уреди извор]

Carmack, Robert M. (2001). „La Verdadera Identificación de Mixco Viejo“. Kik'aslemaal le K'iche'aab': Historia Social de los K'iche's (шпански). Гватемала: Iximulew. стр. 143–176. ISBN 99922-56-19-2. OCLC 47220876.
Hill, Robert M. II (1996). „Eastern Chajoma (Cakchiquel) Political Geography: Ethnohistorical and archaeological contributions to the study of a Late Postclassic highland Maya polity“. Ancient Mesoamerica. Њујорк: Cambridge University Press. 7: 63–87. doi:10.1017/s0956536100001292. ISSN 0956-5361. OCLC 88113844.