Поклоник (весник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Насловна страна на „Поклоникот“ од 1913 година.

„Поклоникот“, денес едноставно наречен „Поклоник“, е француско неделно списание за вести објавено во Франција.

Историја и профил[уреди | уреди извор]

Започнал како билтен во 1872 година.[1] „Поклоникот“ првпат бил објавен како неделно списание од страна на Претпоставувачи на 12 јули 1873 година. Во 1877 година станал илустриран неделник.

Списанието било во сопственост и издадено од „Бајард Пресе“, издавачка компанија.[1][2] Тоа била една од католичките публикации во Франција заедно со „Крстот и „Наше време“.[3] Сите тие биле дел од „Бајард Пресе“.

„Поклоникот“ имал три главни делови: тековни вести, религиозни и духовни вести и вести за семејството, рекреацијата и културата.[4]

Во 2010 година тиражот на „Поклоник“ бил 242,255 примероци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Bayard SA. Company profile“. Reference for Business. Посетено на 22 April 2015.
  2. 2,0 2,1 „World Magazine Trends 2010/2011“ (PDF). FIPP. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 April 2015. Посетено на 2 April 2015.
  3. Michel Forsé; Jean-Pierre Jaslin (29 April 1993). Recent Social Trends in France, 1960-1990. McGill-Queen's Press - MQUP. стр. 192. ISBN 978-0-7735-6323-0. Посетено на 10 April 2015.
  4. „News and Business Content Bulletin“ (PDF). Lexis Nexis. April 2014. Посетено на 3 May 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]