Список на цркви и манастири на Македонската православна црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова е список на манастири на Македонската Православна Црква подредени по епархии.

Скопска епархија[уреди | уреди извор]

Полошко-кумановска епархија[уреди | уреди извор]

Дебарско-кичевска епархија[уреди | уреди извор]

Преспанско-пелагониска епархија[уреди | уреди извор]

Повардарска епархија[уреди | уреди извор]

Брегалничка епархија[уреди | уреди извор]

Струмичка епархија[уреди | уреди извор]